top of page

Jak wyglądałyby dzisiaj wizerunki słowiańskich bogiń, gdyby Polska pozostała przy swoich rdzennych wierzeniach? Przed jakimi demonami i nocnymi marami zatrzaskiwalibyśmy dzisiaj okiennice? Czy piękno może skrywać śmiercionośne niebezpieczeństwo? Dlaczego tak trudno oprzeć się pokusie? Wystawa „Biesy Polskie” jest opowieścią o kobietach widzianych poprzez pryzmat mitologii starożytnych Słowian oraz legend i opowieści różnych regionów Polski. Nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Przez setki lat powstał olbrzymi, barwny i tajemniczy świat polskich wierzeń ludowych a w najciekawszych z nich główną rolę odgrywają oczywiście kobiety. 

 

Historie słowiańskich bóstw i demonów pokazują, jak łatwo człowiekowi zbłądzić w gęstwinie życiowych dróg. Boskie i demoniczne wcielenia kobiet, choć spowite magiczną otuliną, nieprzeniknione i tajemnicze – zdają się opowiadać o niezmiennych ludzkich lękach i odwiecznych tęsknotach. Wystawa to feministyczna podróż po historiach kobiet wzgardzonych, przeklętych i niedocenianych. 

 

Wystawę zapowiadał teledysk do utworu "Matka" zaśpiewanego przez Barbarę Kurdej-Szatan i Katarzynę Kurdej-Manię. Muzykę skomponował ludowy, rodzinny kolektyw MaKuSza. Premiera wystawy miała miejsce w marcu 2020 roku w warszawskiej Hali Koszyki. Wernisaż uświetnił recital zespołu Provinz Posen.

Wybrane publikacje:  Magazyn Prestiż  |  Magazyn IK MAG  |  Portal EKS Magazyn  |  Program DzieńDobryTVN  |  Portal Planeta Kobiet 

Wystawa w stałej ekspozycji do zobaczenia w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej
Uniwersytetu Warszawskiego pod adresem Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie.

pasek z logogsami 2020.jpg
bottom of page